Jakość i ruchliwość spermy (MOT)

Sperma od dawców musi być dobrej jakości, aby zapewnić najlepszy warunek wstępny dla ciąży. W Cryos możesz wybierać spośród kilku różnych jakości spermy, zwanych również ruchliwościami lub MOT.

Może już zauważyłeś/aś, że w wyszukiwaniu dawców da się filtrować słomki spermy o określonych „ruchliwościach”. W Cryos możesz zamówić spermę od dawców z dokładnie taką ruchliwością (MOT), jaka jest potrzebna do twojego leczenia. Wybór ten zależy od typu leczenia jak również preferencji twojej kliniki leczenia bezpłodności. Poniżej możesz przeczytać na temat jakości spermy, tego co wpływa na jakości oraz jaką ruchliwość zamówić dla swojego leczenia.

Jakość i ruchliwość spermy (MOT)

Jak mierzyć jakość spermy?

Nasi dawcy muszą mieć bardzo dobrą jakość spermy, aby zostali zaakceptowani w Cryos i z tego powodu kandydaci na dawców przechodzą kilka badań zanim zostaną zaakceptowani. 

>Istnieje kilka sposobów mierzenia jakości spermy. Gdy otrzymujemy próbkę w naszym laboratorium, sprawdzamy stężenie oraz zdolność poruszania się komórek spermy. Aby zapewnić doskonałą jakość spermy, mierzymy te parametry na próbce po jej zamrożeniu i rozmrożeniu, ponieważ sperma może różnie reagować na zamrażanie. Jakość spermy jest mierzona za pomocą automatycznego systemu o nazwie CASA (Computer Assisted Sperm Analysis), który zapewnia bardzo precyzyjny wynik.

Co wpływa na jakość spermy?

Jakość spermy mężczyzny może się zmieniać z czasem i ma na nią wpływ wiele czynników. Wybory związane ze stylem życia są ważnymi czynnikami. Alkohol, palenie i niezdrowe odżywianie mogą negatywnie wpływać na jakość spermy.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na jakość spermy, jest ekspozycja jąder na ciepło. Aby poprawić jakość spermy, mężczyzna powinien unikać sauny, gorących kąpieli, solarium i ciasnej bielizny.

Profesor Allan Pacey wyjaśni, co definiuje dobrą jakość spermy:

Czym jest ruchliwość lub MOT?

Ruchliwość, nazywana również MOT, to jeden z parametrów pomagających mierzyć jakość spermy. MOT to ilość aktywnych komórek na milimetr spermy. Oznacza to, że sperma MOT20 zawiera przynajmniej 20 milionów aktywnych komórek na milimetr spermy.

Większość słomek Cryos zawiera 0,5 milimetra spermy. Dlatego, jeśli kupisz słomkę spermy MOT20, dostajesz po rozmrożeniu przynajmniej 10 milionów aktywnych komórek spermy. Niektóre słomki zawierają 0,4 milimetra spermy i są objęte 20% rabatem.

W Cryos są dostępne słomki spermy MOT5, MOT10, MOT20 oraz MOT30+. Pozwala to wybrać dokładnie taką jakość, jaka jest potrzebna do twojego leczenia bezpłodności.

Jaki MOT wybrać do mojego leczenia bezpłodności?

Typ słomki spermy, jaki należy zamówić, zależy od typu leczenia bezpłodności oraz preferencji twojej kliniki leczenia bezpłodności. Proszę skonsultować się ze swoją kliniką w sprawie MOT. Jednakże mamy pewne ogólne zalecenia dotyczące wyboru MOT.

W przypadku leczenia IUI, zalecamy stosować 1 słomkę MOT10 IUI na każde leczenie. Możesz również użyć słomki spermy z wyższym lub niższym MOT.

W przypadku leczenia IVF lub ICSI, zalecamy stosować 1 słomkę MOT5 IUI. Jednakże do tego celu można również użyć słomek spermy z wyższym MOT.

W przypadku leczenia ICI, zalecamy stosować 2 słomki ICI MOT10 lub 2 ICI MOT20 na każde leczenie. Można również używać słomek IUI.

Przeczytaj więcej o słomkach ICI i IUI tutaj lub ile zamówić spermy od dawcy tutaj.