Jak wybrać dawcę spermy

W Cryos mamy największy wybór dawców na świecie. Duży wybór jest wspaniały, ale wiemy że może być przytłaczający. Na tej stronie zamieściliśmy porady odnośnie najważniejszych aspektów, jakie należy rozważyć wybierając dawcę spermy.

Często leczenie bezpłodności przy użyciu spermy od dawców rozpoczyna się od omówienia z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia różnych opcji leczenia. W większości przypadków kolejnym krokiem jest wybór dawcy dla twojego przyszłego dziecka.

Jest wiele aspektów, które należy rozważyć podejmując taką decyzję. W tym celu zebraliśmy kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby ułatwić cały proces.

Jak wybrać dawcę spermy

Czy twoje przyszłe dziecko ma mieć możliwość skontaktowania się z dawcą?

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy rozważyć wybierając dawcę spermy, jest to czy chcesz, aby twoje dziecko miało możliwość skontaktowania się z nim w przyszłości.

Jeżeli wybierzesz dawcę anonimowego, jego tożsamość nie zostanie ujawniona. Jeżeli wybierzesz dawcę nieanonimowego, dziecko będzie miało możliwość uzyskania informacji o jego tożsamości, gdy będzie starsze - w większości krajów w wieku 18 lat.

Wybór pomiędzy dawcą anonimowym a nieanonimowym jest bardzo indywidualny i złożony oraz mogą być różne powody wyboru jednego lub drugiego. Przed dokonaniem wyboru zalecamy przeczytać więcej na temat anonimowości dawcy tutaj.

Jak dużo chcesz wiedzieć na temat dawcy?

Czy chcesz wiedzieć jak najwięcej na temat dawcy lub wolisz znać tylko podstawowe informacje? To rozważanie pomoże Ci wybrać pomiędzy Profilem rozszerzonym a Profilem podstawowym. Profil rozszerzony zawiera wiele informacji osobowych włącznie ze zdjęciami w wieku dziecięcym oraz klip z zapisem głosu dawcy. Podstawowy profil dawcy spermy zawiera tylko niezbędne informacje, takie jak przynależność etniczna, cechy fizyczne oraz wykształcenie/zawód. 

Jeżeli chcesz wiedzieć jak najwięcej na temat swojego dawcy, możesz również wybrać Profil rozszerzony ze zdjęciami w wieku dorosłym.

Czy Twój dawca ma być wyłączny?

Jeżeli chcesz mieć dawcę, który nie będzie dawcą dla dzieci w innych rodzinach, możesz wybrać dawcę na wyłączność. Dzięki wyłączności dawcy tylko Ty i twój partner, jeżeli go masz, będziecie mogli mieć dziecko z materiału od tego dawcy. 

Więcej informacji dotyczących wyłączności dawcy znajdziesz tutaj.

Dodatkowe wskazówki przed zamówieniem

Na końcu będziesz potrzebować tylko jednego dawcę spermy, ale dobrą praktyką jest zawężenie swojego wyszukiwania do 3-5 dawców i oznaczenie ich jako ‘ulubionych’ w wyszukiwarce. Może się to przydać na wypadek, gdy ulubiony dawca zostanie wyprzedany lub osiągnie Limit ciąż w twoim kraju zamieszkania zanim będziesz gotowa do złożenia zamówienia.

Gdy będziesz już gotowa do złożenia swojego zamówienia online, zalecamy zarezerwować kilka dodatkowych słomek. Dzięki temu będziesz mieć dostateczną ilość spermy na swoje całe leczenie bezpłodności - i dla możliwego przyszłego rodzeństwa genetycznego. Więcej informacji dotyczących rezerwacji znajdziesz tutaj.

Zalecamy również sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju leczenia, ponieważ niektóre kraje dopuszczają leczenie tylko z określonymi typami dawców (anonimowymi lub nieanonimowymi). Twoja klinika lub pracownik służby zdrowia mogą udzielić Ci porady na ten temat. Możesz również skontaktować się z obsługą klienta Cryos, która z przyjemnością odpowie na twoje pytania.

Mamy nadzieje, że powyższe informacje pomogą Ci podjąć końcową decyzję dotyczącą dawcy dla twojej przyszłej rodziny.