Zamawianie nasienia dawcy

Przed złożeniem zamówienia na nasienie dawcy, musisz wybrać swojego ulubionego dawcę. Zacznij od przeprowadzenia wyszukiwania dawców. Aby ułatwić sobie proces wyszukiwania, maksymalnie ogranicz kryteria wyszukiwania — np. wg normy, profilu i rodzaju.

Należy wyszukiwać tylko tych dawców spermy, którzy odpowiadają Twoim kryteriom wyszukiwania. Jeśli na przykład zabieg inseminacji będzie miał miejsce w klinice, ważne jest, aby wybrać próbkę o normie, którą dana klinika może wykorzystać. Należy pamiętać również o tym, by sprawdzić dopuszczalny limit liczby ciąż. Można również ograniczyć wyszukiwanie, wybierając dawców anonimowych lub nieanonimowych. Inne pytania mogą odnosić się do jakości, wielkości zamówienia, rezerwacji do późniejszego wykorzystania oraz sposobu i czasu dostawy. Punkty poniżej zawierają wskazówki, które pomogą Ci podjąć wszystkie konieczne przed złożeniem zamówienia decyzje.

1 Jaka norma?

Jeśli zabieg inseminacji ma mieć miejsce w klinice, należy upewnić się, że dawca spermy i jego nasienie spełniają wymagania prawne kraju, gdzie zlokalizowana jest klinika. Innymi słowy, że są zgodne z normą. Jeśli zamierzasz dokonać inseminacji w domu, nie musisz zwracać uwagi na normę. Firma Cryos dostarcza nasienie dawców do odbiorców na całym świecie, a biorąc pod uwagę fakt, że w wielu krajach procedury wyboru, kontroli, tworzenia dokumentacji i zatwierdzania dawców są różne, dane dawcy spermy mogą być przetwarzane, a jego nasienie wydawane według różnych zasad i przepisów.

Jeśli zabieg inseminacji ma mieć miejsce w klinice, zalecamy, aby upewnić się w klinice, czy istnieją jakieś wymogi lub zalecenia dotyczące normy, jakości, rodzaju, dostawy lub innych warunków.

2 Jaki rodzaj dawcy spermy i profil?

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji odnośnie do rodzaju dawcy spermy i jego profilu. Jeśli zabieg inseminacji będzie przeprowadzany w klinice, mogą obowiązywać specjalne zasady, ponieważ niektóre kraje mają zakaz wykonywania zabiegów z użyciem nasienia od niektórych rodzajów dawców spermy. Jeśli zamierzasz dokonać inseminacji w domu, nie musisz zwracać uwagi na te przepisy.

Dostępne są następujące rodzaje:

 • Anonimowy + profil podstawowy
 • Anonimowy + profil rozszerzony
 • Nieanonimowy + profil podstawowy
 • Nieanonimowy + profil rozszerzony

Więcej informacji na temat rodzajów dawców spermy znajduje się w tym miejscu.

3 Znajdź swojego dawcę spermy!

Teraz wystarczy znaleźć swojego ulubionego dawcę spermy. Maksymalnie ogranicz swoje wyszukiwanie według wybranego profilu, rodzaju i normy.

Po zapoznaniu się z informacjami na temat dawców można wskazać swoich preferowanych kandydatów. W tym celu należy zaznaczyć pole wyboru „Dodaj do ulubionych”. Dalsze wyszukiwanie można ograniczyć do ulubionych dawców zaznaczając opcję „Pokazuj tylko ulubionych”.

4 Dopuszczalny limit liczby ciąż i rezerwacje limitu

Należy upewnić się, że dany dawca spermy nie wykorzystał dopuszczalnego limitu liczby ciąż. Aby wyszukać dawców, którzy jeszcze nie wykorzystali dopuszczalnego limitu liczby ciąż dla wybranego kraju, należy wpisać kraj zamieszkania oraz kraj kuracji.

W niektórych krajach jest wymagana rezerwacja limitu, aby upewnić się, że lokalne limity ciąż nie zostały przekroczone. Rezerwacja limitu zapewnia prawo do potencjalnego zajścia w ciążę z określonym dawcą spermy.

5 Jaki rodzaj i jakość nasienia dawcy?

Teraz musisz zadecydować o tym, jaką jakość nasienia (MOT) jesteś zainteresowany/a. Wybrany przez Ciebie rodzaj słomki (ICI lub IUI) musi spełniać wymogi określonego zabiegu inseminacji:

 • ICI: Zawiera nieczyszczone nasienie, zwane również nasieniem nieprzetworzonym. Używana do inseminacji dopochwowej i doszyjkowej lub - po procedurze oczyszczania - do inseminacji wewnątrzmacicznej.
 • IUI: Zawiera oczyszczone nasienie, zwane również jako przetworzone nasienie. Używana do inseminacji wewnątrzmacicznej (inseminacji bezpośrednio w macicy) lub do zabiegów in vitro.
 • MOT: Skrót od angielskiego słowa „motility” (ruchliwość), czyli liczba ruchliwych (mobilnych) plemników na ml nasienia. Na przykład „MOT10” oznacza, że po rozmrożeniu mamy 10 milionów ruchliwych plemników na ml nasienia.

6 Ile nasienia dawcy należy wykorzystać?

Inseminacja doszyjkowa (ICI) w domu
Można używać jednostek typu ICI i IUI.
Zalecamy użycie co najmniej 2 słomek x ICI lub IUI MOT10. Można także użyć słomek o współczynniku MOT10 lub wyższym.

Zabrania się używania jednostek o współczynniku MOT5.

Jeśli zabieg przypada na odpowiedni czas, nie ma potrzeby wykonywania więcej niż jednej inseminacji na cykl. Zalecamy przeprowadzenie badania moczu za pomocą testu ciążowego dostępnego w aptece. Prosimy zastosować się do instrukcji.

Inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI) w klinice

 • Słomki typu IUI:
  Zalecamy użycie 1 słomki IUI MOT10 na zabieg. Można także użyć jednostek o współczynniku ruchliwości niższym lub wyższym niż MOT10.
  Zalecamy zgłosić się do kliniki i poprosić o poradę przed złożeniem zamówienia.

 • Słomki typu ICI:
  Można także używać słomek typu ICI. Nasienie musi zostać przetworzone w klinice przed zabiegiem. Po przygotowaniu zalecamy 5 milionów ruchliwych plemników do leczenia IUI.

  Zalecamy użycie 4 słomek x ICI MOT5, 2 słomek x ICI MOT10 lub 1 słomki x ICI MOT20. Można także używać słomek o wyższym współczynniku ruchliwości. Jeśli nasienie dawcy ICI musi zostać przetworzone za pomocą metody swim-up, zalecamy użycie 2 słomek x o jakości ICI MOT20 lub wyższej na każdy zabieg. Nie zalecamy stosowania metody swim-up w przypadku nasienia dawcy, które zostało zamrożone.
  Zalecamy zgłosić się do kliniki i poprosić o poradę przed złożeniem zamówienia.

Inseminacja pozaustrojowa (IVF) i docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej (ICSI) w klinice
Można używać jednostek typu ICI i IUI.
Zalecamy użycie 1 słomki x MOT5 na zabieg.Można także użyć jednostek o współczynniku ruchliwości niż MOT5.
Zalecamy zgłosić się do kliniki i poprosić o poradę przed złożeniem zamówienia.

7 Czy muszę zamówić od razu, czy mogę poczekać?

Gdy zamawiasz nasienie dawcy, możesz zdecydować się na zakup nasienia z dostawą lub rezerwację/zakup nasienia dawcy, które będzie następnie dla Ciebie przechowywane. Gwarantuje to, że słomki z nasieniem wybranego dawcy będą dostępne do ewentualnej dostawy i zabiegów w późniejszym terminie.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz plemniki od swojego ulubionego dawcy nasienia, musisz natychmiast zarezerwować jego nasienie! Nie tylko do jednego zabiegu, ale do wszystkich zabiegów. Również dla rodzeństwa. Nie narażaj się na ryzyko, że nasienie Twojego dawcy spermy zostanie wyprzedane.

Zamówienie należy złożyć możliwie szybko i co najmniej na 2 dni przed żądaną datą wysyłki. Datę wysyłki wybiera się przy składaniu zamówienia przez Internet.

8 Kiedy i jak chcesz otrzymać przesyłkę?

Kiedy zamawiasz nasienie dawcy, należy złożyć zamówienie w możliwie najkrótszym terminie oraz co najmniej na 2 dni przed żądaną datą wysyłki, którą należy wybrać samemu przez Internet, tak aby wystarczyło czasu, by zagwarantować, że dostawa odbędzie się najpóźniej na dzień przed inseminacją/zabiegiem. Możesz wybrać dostawę w pojemniku z suchym lodem lub w pojemniku z ciekłym azotem. Przeczytaj więcej w części Dostawa nasienia dawcy.

9 Gdy jesteś gotowy/a do złożenia zamówienia

Rozpocznij proces składania zamówienia przez Internet tutaj: Wyszukiwanie dawcy
Przeczytaj również nasze warunki umowy.

Czy znalazłaś/eś odpowiedzi na swoje pytania?

Jeśli nie, skontaktuj się z nami, a my dołożymy wszelkich starań, aby Ci pomóc. Z działem obsługi klienta firmy Cryos można porozmawiać w następujących językach: skandynawski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpanski i włoski.